Navigace: SVJ U Blaženky 454 - 455 > Dokumenty > Stanovy SVJ

Stanovy SVJ

 

 

S T A N O V Y

SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ

PRO

DŮM č.p. 454 a 455,

U BLAŽENKY 5 A 7, PRAHA 5

 

 

 

ROK 2016

 

Stanovy

Společenství vlastníků pro dům č.p. 454 a 456, U Blaženky 5 a 7, Praha 5

 

ČÁST PRVNÍ

Preambule

Společenství vlastníků pro dům č.p. 454 a 455, U Blaženky 5 a 7, Praha 5 (dále jen společenství) je, podle ustanovení § 1194 zákona č. 89/2012Sb. občanský zákoník, právnickou osobou založenou za účelem zajišťování správy bytových domů č.p. 454, a č.p. 455, které jsou součástí pozemků parc.č. 2581/4 a parc. č. 2581/5, jakož i pozemků parc.č. 2581/6, parc.č. 2581/7 a parc.č. 2581/14 to vše k.ú. Smíchov, obec Praha, zapsáno na LV č. 6834 v katastru nemovitostí vedeném Katastrálním úřadem pro hlavní město Prahu, Katastrální pracoviště Praha, a to na adrese 150 00 Praha 5, ulice U Blaženky 454/5 (dále jen domu); při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu. Společenství nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.

Čl. I

Název a sídlo společenství vlastníků

Název společenství vlastníků:

Společenství vlastníků pro dům č.p. 454 a 455, U Blaženky 5 a 7, Praha 5

 

IČO: 28247655

 

Sídlo společenství:

150 00 Praha 5, U Blaženky 454/5

 

ČÁST DRUHÁ

Čl. II

Předmět činnosti

 

1) Předmětem činnosti společenství je správa, provoz a opravy společných částí domu, vymezených způsobem stanoveným v zákoně (dále jen „správa domu“) a zabezpečování dalších činností spojených s provozem domu.

2) Správou domu se rozumí:

a) zajišťování provozu domu a pozemku včetně technických zařízení a společných částí technických sítí, a to tak, aby společné části domu byly provozuschopné a sloužily k jejich řádnému užívání a k řádnému užívání bytů a nebytových prostorů v domě, byť by sloužily jen některému z vlastníků jednotek.

b) zajišťování oprav a rekonstrukcí společných částí domu včetně havarijní údržby,

c) zajištění protipožárního zabezpečení domu a jeho revize a opravy,

d) zajišťování revizí a oprav rozvodů plynu, rozvodů elektrické energie, svislých a vodorovných rozvodů vody a odvodů odpadních vod, rozvodů tepla a teplé užitkové

vody a provozu radiátorů ústředního vytápění, vzduchotechniky, výtahů, společné televizní a rozhlasové antény a ostatních systémů k příjmu a rozvodu televizního a rozhlasového signálu elektrických sdělovacích zařízení v domě a hromosvodů,

e) zajišťování revizí a oprav domovní kotelny či výměníkové stanice,

f) zajišťování prohlídek a čištění komínů,

g) plnění dalších povinností, pokud vyplývají nebo vyplynou vlastníkům jednotek ze zvláštních právních předpisů v souvislosti s jejich spoluvlastnictvím ke společným částem domu,

h) zajišťování administrativní a operativně technické činnosti spojené se správou domu a vedení příslušné technické a provozní dokumentace k domu,

i) vybírání příspěvků od vlastníků jednotek na náklady spojené se správou společných částí domu a pozemku, popřípadě dalších příspěvků, pokud jsou z rozhodnutí vlastníků jednotek vybírány,

j) zajišťování vedení evidence plateb vlastníků jednotek na náklady spojené se správou společných částí domu a pozemku, popřípadě o dalších prostředcích, které jsou z rozhodnutí vlastníků jednotek vybírány, Sledování platební morálky členů a přijímání opatření proti neplatičům podle obecně závazných právních předpisů, Stanov a usnesení Shromáždění vlastníků.

k) vedení evidence nákladů vzniklých se zajišťováním správy domu,

l) vedení přehledu všech ostatních nákladů vztahujících se k domu a pozemku,

m) zřízení účtu u banky a hospodaření s peněžními prostředky vlastníků jednotek, svěřených společenství na úhradu nákladů spojených se správou a provozem společných částí domu, s povinností oprávněných osob s nimi disponovat s péčí řádného správce cizího majetku a podle pokynů schválených vlastníky jednotek,

n) vedení účetnictví domu podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, s odděleným účtováním na jednotlivé jednotky (byty a nebytové prostory) a sledování nákladů a výnosů v příslušném účetním období.

o) vedení seznamu členů společenství.

p) kontrola plnění smluv uzavřených společenstvím a uplatňování nároků z jejich nedodržení,

q) činnost Správce.

 

3) Na základě pověření třípětinové (3/5) většiny vlastníků jednotek zajišťuje společenství pojištění domu.

 

4) Na základě pověření třípětinové (3/5) většiny vlastníků jednotek zajišťuje společenství:

a) plnění poskytovaná s užíváním bytů a nebytových prostorů a společných částí domu (dále jen „služby“), s výjimkou těch, která si zajišťují vlastníci jednotek od dodavatele přímo (např. dodávka elektrické energie nebo plynu do jednotlivých bytů a nebytových prostorů),

b) dodávky elektrické energie a vody, případně plynu a odvádění odpadních vod pro společné části domu,

c) dodávky vody a odvádění odpadních vod pro jednotlivé jednotky,

d) dodávky tepla a teplé užitkové vody od dodavatele tepla ze zdroje umístěného mimo dům,

e) další povinnosti, které vyplynou pro vlastníky jednotek, případně pro společenství ze zvláštních právních předpisů.

 

5) Předmětem činnosti společenství může být dále v případech, kdy společenství zajišťuje služby:

a) vybírání záloh na úhradu za služby od vlastníků jednotek,

b) vedení potřebné evidence plateb vlastníků jednotek na zálohy na úhradu za služby,

c) zřízení účtu u banky a hospodaření s peněžními prostředky svěřenými vlastníky jednotek formou záloh na úhradu za služby,

d) vyúčtování zálohových plateb na úhradu za služby pro jednotlivé vlastníky jednotek,

e) provozování technických zařízení v domě, která slouží i jiným subjektům, s povinností osob, kterým je svěřena jejich obsluha, disponovat s nimi s péčí řádného správce majetku a podle pokynů schválených shromážděním vlastníků jednotek.

 

6) Společenství je oprávněno sjednat smlouvu o zástavním právu k jednotce, včetně příslušného spoluvlastnického podílu na společných částech domu, k zajištění pohledávek vyplývajících z úvěru poskytnutého na náklady spojené se správou domu, a to se souhlasem vlastníka jednotky.

Čl. III.

Správce

1) Společenství je oprávněno zajistit plnění předmětu činnosti vymezeného v čl. II smlouvy za úplatu na základě smlouvy uzavřené se Správcem. Správcem může být fyzická nebo právnická osoba oprávněná k plnění předmětu činnosti podle obecně závazného právního předpisu.

 

2) Výběr Správce, jeho změna, jakož i smlouva s ním a její změny, zejména pokud jde o rozsah jeho činnosti a výše plateb podléhá schválení Shromáždění.

 

3) Ustavením Správce není dotčena výlučná rozhodovací působnost orgánů společenství, vyplývající ze zákona a ze Stanov

 

ČÁST TŘETÍ

Orgány společenství

Čl. IV.

Společná ustanovení

1) Orgány společenství jsou:

  1. Shromáždění (dále jen „Shromáždění“),

  2. Výbor společenství (dále jen „Výbor“),

  3. Kontrolní komise, je-li zřízena.

 

2) Výbor a Kontrolní komise jsou volenými orgány společenství.

 

3) Do voleného orgánu může být zvolena fyzická osoba, starší 18 let, plně svéprávná a bezúhonná, a to i ve smyslu právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání, nebo právnická osoba, která je zastoupená jí pověřeným zmocněncem, splňujícím shora uvedené podmínky.

 

4) Člen společenství může být současně zvolen pouze do jednoho orgánu. Členem voleného orgánu nemůže být ten člen společenství, jehož příbuzný v řadě přímé, sourozenec nebo manžel (manželka) již zastává funkci ve voleném orgánu společenství.

 

5) Závazek k výkonu funkce ve voleném orgánu společenství je závazkem osobní povahy a k jeho plnění se zvolený člen může nechat zastoupit jen jiným členem daného voleného orgánu.

 

6) Funkční období členů volených orgánů je pěti (5)leté a počíná dnem jejich zvolení a končí uplynutím funkčního období. Před uplynutím funkčního období může členství ve voleném orgánu skončit odstoupení z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství. První zasedání voleného orgánu svolává jeho nejstarší člen, který také řídí jeho zasedání do zvolení předsedy.

 

7) Orgány společenství hlasují veřejně. není-li rozhodováno mimo zasedání voleného orgánu

 

8) Členům volených orgánů může být poskytnuta odměna za výkon funkce; její poskytnutí a výše je ve výlučné působnosti Shromáždění.

 

9) Člen voleného orgánu může být volen opětovně. Shromáždění může zvolit do volených orgánů náhradníky, v počtu rovnajícím se počtu zvolených členů orgánů, spolu s určením jejich pořadí. Náhradníci se v případě zániku mandátu člena voleného organu stávají automaticky členem dotčeného orgánu v pořadí určeném Shromážděním.

 

10)Člen voleného orgánu může být během funkčního období Shromážděním odvolán, zejména jestliže opakovaně nebo závažným způsobem poruší povinnosti vyplývající z

činnosti voleného orgánu společenství, případně je-li neomluveně nečinný po dobu nejméně šesti měsíců.

 

11) Člen voleného orgánu může během funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení oznamuje člen písemně dotčenému orgánu. Odstoupení je účinné ode dne, kdy je volený orgán na svém zasedání projednal. Pokud volený orgán nevezme odstoupení na vědomí do třiceti dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení, zaniká odstupujícímu členovi jeho funkce třicátým dnem po doručení oznámení o odstoupení z funkce.

 

12) Zanikne-li mandát členů Výboru, aniž by byli do 60 dnů zvolení noví členové postupuje se přiměřeně podle ustanovení § 165 zákona č. 89/2012Sb. občanský zákoník.

 

13) Shromáždění může rozhodnout o zřízení kontrolní komise. Pro její zřízení, volbu či odvolání členů, platí body 2 až 12 tohoto článku.

 

14) Jednání volených orgánů společenství se řídí jednacím řádem.

 

Čl. V.

Působnost Shromáždění

 

  1. Nejvyšším orgánem společenství je Shromáždění. Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek (dále jen členové). Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství pak k jeho hlasu se nepřihlíží.

 

  1. Do výlučné působnosti shromáždění náleží zejména :

a) přijetí a změna stanov,

b)změna prohlášení o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám (prohlášení vlastníka),

c) volba a odvolávání členů volených orgánů a rozhodování o výši jejich odměn,

d) schválení účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství a správě domu (zpráva o činnosti), jakož i rozhodování o celkové výši příspěvků na správu domu do fondu oprav, příp. dalších příspěvků pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků,

e) schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsob rozúčtování cen služeb,

f) rozhodování:

- o členství společenství v právnické osobě působící v oblasti bydlení,

- o změně účelu užívání domu nebo jednotky,

- o úplném nebo částečném sloučení nebo rozdělení jednotek,

- o změně podílu na společných částech,

- o změně v určení společné části sloužící k výlučnému užívání vlastníka jednotky,

- o opravě nebo stavební úpravě společných částí,je-li cena vyšší než částka určená usnesením shromáždění, jinak částka vyšší než 50.000,-- Kč v jednotlivém případě a maximálně 100.000,-- Kč za jeden kalendářní rok; pro případy havárií a vyšší moci je nutný souhlas shromáždění, nebo souhlas alespoň šesti členů společenství v případě částky vyšší než 100.000,-- Kč.

g) udělování předchozího souhlasu k:

- nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí, které jsou v majetku SVJ, nebo k jinému nakládání s nimi,

- nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, které jsou v majetku SVJ a jejichž hodnota převyšuje částku 10.000,-- Kč,

- uzavření smlouvy o úvěru společenstvím včetně schválení jeho výše o podmínek,

- uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, souhlasí-li v písemné formě dotčený vlastník jednotky s uzavřením takové smlouvy (projev vůle vlastníka jednotky musí být ve formě veřejné listiny); k zajištění pohledávek vyplývajících z úvěru poskytnutého na náklady spojené se správou domu .

h) určení osoby Správce, který má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o změně Správce, jakož i schválení smlouvy se Správcem, jejích změny zejména v ujednání o ceně nebo rozsahu činnosti

i) rozhodování o pravidlech užívání společných částí domu a pozemků včetně pravidel pro pronájem společných částí domu a pozemku,

j) rozhodování v dalších záležitostech, které si shromáždění k rozhodování vyhradí.

3) Do výlučné působnosti Shromáždění dále náleží schvalování smluvních vztahů členů volených orgánů ke společenství.

 

Čl. VI

Rozhodování shromáždění

 

1) Shromáždění svolává nejméně jedenkrát v kalendářním roce Výbor, který připravuje podklady pro jeho jednání. Shromáždění musí být Výborem svoláno, požádají-li o to členové společenství, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů. V žádosti musí být uveden návrh pořadu jednání. Shromáždění musí být svoláno nejpozději do 60 dnů ode dne doručení takové žádosti Výboru.

 

2) Nesplní-li Výbor svou povinnost svolat Shromáždění ve smyslu odst. 1 jsou oprávněni Shromáždění svolat, nejméně dva členové společenství, jejichž počet hlasů činí nejméně jednu čtvrtinu všech hlasů.

 

3) O svolání shromáždění musí být členové společenství písemně vyrozuměni nejméně 14 kalendářních dnů před plánovaným dnem konání shromáždění. Pozvánka je členům sdružení doručována:

a) -Vyvěšením na informačních vývěskách společenství ve vchodech domů č.p. 454 a 455, b) Individuálně jednotlivým členů podle jejich žádosti, a to:

- v elektronické podobě na e-mail adresu člena,

- vhození do poštovní schránky člena v domě,

- doporučeně poštou na členem sdělenou korespondenční adresu,

4) Pozvánka musí obsahovat označení identifikační údaje společenství, datum a hodinu, místo a program jednání schůze Shromáždění. Schůze Shromáždění se koná výlučně v prostorách bytového domu č.p. 454 nebo 455. Součástí pozvánky jsou podklady k nejdůležitějším bodům jednání Shromáždění nebo informace o tom, kde a kdy se může člen společenství s těmito podklady seznámit.

 

5) Člen společenství se zúčastňuje shromáždění osobně nebo v zastoupení na základě plné moci ( v případě člena – právnické osoby jen pověřeným zaměstnancem). Plná moc pro zastupování na shromáždění musí být písemná a musí v ní být vymezena působnost zmocněnce. Plná moc je přílohou zápisu ze shromáždění. V listině přítomných, která je přílohou zápisu ze shromáždění, musí být vyznačeno, zda se člen shromáždění zúčastňuje osobně nebo v zastoupení fyzickou osobou. Pokud osoba sestavující listinu přítomných odmítne záznam určité osoby do této listiny provést, zaznamená tuto skutečnost do listiny přítomných včetně důvodu odmítnutí. Manželé, jako společní vlastníci jednotky se vzájemně zastupují na základě písemného souhlasu druhého manžela podle § 714 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník.

 

6) Jednání shromáždění v souladu s jednacím řádem organizuje a řídí předseda výboru nebo člen výboru, kterého řízením shromáždění výbor pověřil. Podklady pro jednání shromáždění připravuje výbor. Nejsou-li podklady připojeny k pozvánce umožní výbor každému vlastníku jednotky včas se s nimi seznámit.

7) Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství , kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů, ledaže

zákon nebo stanovy vyžadují vyšší počet hlasů. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů členů na společných částech domu.

 

8) Souhlasu tříčtvrtinové většiny hlasů všech členů je zapotřebí k přijetí usnesení o:

a) uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám ve smyslu Čl. V/2, písm. g). zejména tím není dotčena nezbytnost souhlasu vlastníka příslušné jednotky se zřízením zástavního práva,

b) uzavření smlouvy, v níž převýší plnění společenství částku 500.000,-- Kč.

c) změně stanov,

d) uzavření smlouvy o úvěru společenství včetně schválení výše a podmínek úvěru podle Čl. V/2, písm.g)

 

9) Souhlasu všech členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o

a) změně účelu užívání stavby, nebo její části, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu,

b) změně podílů na společných částech domu všech členů a věcech, které jsou obsahem prohlášení vlastníka,

 

10) Z jednání Shromáždění se pořizuje zápis, a to ve lhůtě do 30 dnů ode dne skončení jednání Zápis musí obsahovat:

a) údaje o schopnosti Shromáždění k jednání a usnášení,

b)kdo a jak jednání svolal,

c)datum a místo konání shromáždění

d) údaje o průběhu jednání,

e) výsledky voleb, pokud se konaly,

f) plné a doslovné znění přijatých usnesení,

g) výsledky jednotlivých hlasování,

h) námitky členů proti rozhodnutí Shromáždění, kteří požádali o jejich zaprotokolování,

i) označení spoluvlastníků jednotky, kteří hlasovali za společného člena

j) kdy a kým byl zápis vyhotoven.

 

11) Přílohu originálu zápisu z jednání shromáždění tvoří podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům a listina přítomných spolu se zmocněními k zastoupení nepřítomných členů a u manželů souhlas nepřítomného manžela.

 

12) Zápis podepisuje předsedající a zapisovatel, popř. moderátor a zapisovatel. Zápis vždy ověřuje kontrolní komise (je-li ustavena).

 

13) Originál zápisu spolu se všemi přílohami je uložen u Výboru a u kontrolní komise, je-li zřízena.

 

14) Výbor zabezpečí předložení zápisu z jednání Shromáždění členům společenství zejména :

a) vyvěšením na informačních vývěskách společenství ve vchodech domů č.p. 454 a 455

b) Individuálně jednotlivým členů na základě jejich žádosti, a to:

- v elektronické podobě na e-mail adresu člena,

- vhození do poštovní schránky člena v domě,

- doporučeně poštou na členem sdělenou korespondenční adresu,

 

 

Čl. VII

Rozhodování mimo shromáždění

(PER ROLLAM)

 

 

1) Není-li svolané Shromáždění způsobilé usnášet se, může Výbor nebo člen-svolavatel podle Čl. VI odst.1 a odst.2 (dále jen Výbor) do 14 kalendářních dnů ode dne zmařeného jednání svolat opakovaně Shromáždění ve smyslu Čl. VI odst. 3 – odst. 14. Pokud ani opakovaně svolané Shromáždění nebylo usnášení schopné může Výbor navrhnout ve lhůtě do jednoho měsíce ode dne konání opakovaného Shromáždění, aby o týchž , rep. některých bodech programu zmařených jednání členové společenství rozhodli mimo zasedání (per rollam).

 

2) Výbor v písemné formě navrhne rozhodnutí mimo zasedání pouze o těch bodech programu zmařeného jednání, které jsou ve výlučné působnosti Shromáždění a o nichž musí být rozhodnuto kvalifikovanou většinou tj. tříčtvrtinovou nebo všemi hlasy členů společenství a z objektivního hlediska tato rozhodnutí nesnesou odkladu. Výbor navrhne v písemné formě hlasování mimo zasedání vždy, pokud svolané shromáždění není způsobilé usnášet se. Všichni členové společenství musí být o rozhodování mimo zasedání informováni obdobně, jako u svolání Shromáždění dle Čl. VI. odst. 3.

 

3) Návrh výboru musí obsahovat návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení a stanovení přiměřené lhůty, ve které se musí vlastníci vyjádřit. Tato lhůta nesmí být kratší

než 14 dní a stanovuje se pro každé rozhodování mimo zasedání shromáždění jednotlivě. V případě, kdy lhůta stanovena není, platí, že lhůta činí 14 dní. Návrh je doručován členům v listinné podobě na korespondenční adresu sdělenou členem.

 

4) K platnosti hlasování vlastníka se vyžaduje jeho vyjádření na listině obsahující plné znění návrhu usnesení. Vyjádření musí obsahovat označení jednotky/jednotek ve vlastnictví člen, údaj o podílu člena na společných částech domu, jednoznačný projev vůle („souhlasím/nesouhlasím“) podepsané vlastní rukou s připojením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno. Člen společenství je povinen doručit své vyjádření v listinné podobě na adresu společenství buď poštou doporučeně popř. S dodejkou, nebo vhozením do schránky u kanceláře společenství, případně osobním předáním vyjádření některému z členů volených orgánů.

 

5) Rozhodnutí mimo zasedání se přijímá takovou většinou hlasů členů, v jakém je přijímáno rozhodnutí na schůzi shromáždění (viz Čl. VI odst. 8) a 9). Mění-li se všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech domu nebo se mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech domu, je k přijetí návrhu mimo zasedání vždy zapotřebí souhlas všech vlastníků.

 

6) Výsledek hlasování Výbor písemně oznámí členům společenství ve lhůtě 7 kalendářních dnů. V případě, že je návrh schválen, je součástí oznámení též plný obsah přijatého usnesení a se zřejmým přehledem vyjádření jednotlivých členů společenství

7) Vyjádření hlasujících spolu se všemi přílohami jsou uložena u Výboru a u kontrolní komise, je-li zřízena.

 

 

Čl. VIII

Výbor

 

1) Výbor je statutárním a výkonným orgánem společenství. Řídí a organizuje běžnou činnost společenství a rozhoduje ve věcech spojených se správou domu s výjimkou věcí, které jsou ze zákona nebo stanov ve výlučné příp. vyhrazené působnosti Shromáždění. Rozhoduje hlasováním, k přijetí návrhu stačí nadpoloviční většina hlasů, v zápisu z jednání Výboru pak musí být uvedeno, jak jednotlivý členové Výboru hlasovali v konkrétních návrzích.

 

2) Výbor má tři (3) členy, kteří ze svého středu volí předsedu. Předseda svolává jednání Výboru, organizuje a řídí jeho činnost, v době nepřítomnosti předsedy jej zastupuje další člen Výboru.

 

3) Společenství zastupují navenek ve všech záležitostech samostatně členové Výboru. Je-li pro právní úkon zapotřebí písemná právní forma, musí být podepsáno vždy předsedou a dalším členem Výboru.

 

4) K platnosti zvolení členů výboru je zapotřebí, aby na schůzi Shromáždění byli přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů. Člen výboru je zvolen, hlasuje-li pro něj

nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu.

 

5) Pokud nejde o věci ve výlučné pravomoci Shromáždění nebo pokud si rozhodování v určitých věcech shromáždění nevyhradilo, rozhoduje Výbor. Výbor plní usnesení Shromáždění a odpovídá mu za svou činnost. Schůze výboru se konají podle potřeby, nejméně však alespoň jednou za čtvrt roku. Výbor svolává jeho předseda nebo Výborem písemně pověřený člen výboru. O jednání Výboru se pořizuje zápis, který je uložen u Výboru.

 

6) Zápis z jednání výboru musí obsahovat:

a) datum a místo konání,

b) přijatá usnesení,

c) výsledky hlasování členů výboru,

d) námitky členů výboru proti rozhodnutí výboru, kteří požádali o jejich zaprotokolování.

 

7) Výbor zejména:

    1. zajišťuje záležitosti společenství ve věcech správy domu a pozemku a dalších činností společenství podle zákona, dalších souvisejících právních předpisů a těchto stanov, pokud nejde o záležitosti, které jsou v působnosti shromáždění; zajišťuje plnění usnesení shromáždění a odpovídá mu za svou činnost,

    2. rozhoduje o uzavírání smluv ve věcech předmětu činnosti společenství, zejména k zajištění oprav, pojištění domu a zajištění dodávky služeb a energií spojených s užíváním jednotek,

    1. odpovídá za vedení účetnictví a za sestavení účetní závěrky a předkládá jí shromáždění ke schválení, a za včasné předložení přiznání k daním, pokud tato povinnost vyplývá z právních předpisů,

    2. připravuje podklady pro jednání shromáždění, svolává shromáždění, předkládá shromáždění zprávu o hospodaření společenství, zprávu o správě domu a pozemku a o dalších činnostech společenství, které obsahují zejména základní údaje o provedených a plánovaných opravách, údržbě a povinných revizích včetně údajů o použití a stavu příspěvků na správu domu a pozemku,

    3. odpovídá za evidenci i archivaci písemností společenství,

    4. zajišťuje řádné vedení evidence členů společenství, včetně korespondenčních adres, telefonního a elektronického spojení, označení a velikost jednotek a seznam osob, které na základě právního vztahu k členovi užívají jednotku a konečně eviduje počty osob užívající jednotku

    5. navrhuje shromáždění rozhodnutí o výši záloh na úhradu za jednotlivé služby, příspěvků do fondu oprav popř. jiných příspěvků a o způsobu rozúčtování úhrad za služby na jednotlivé vlastníky, není-li rozúčtování úhrad za služby stanoveno zvláštním právním předpisem, např. o nájemném z bytu a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním bytu.

h) sděluje jednotlivým členům společenství podle usnesení shromáždění výši příspěvků na náklady spojené se správou domu a pozemku; sděluje jednotlivým členům společenství výši záloh na úhradu za služby a zároveň o výši záloh na úhradu za služby rozhoduje. Pro sdělení se použije ustanovení o doručování v Čl. VI odst. 3, písm. b).

ch) zajišťuje vyúčtování záloh na úhradu za služby a vypořádání nedoplatků nebo přeplatků,

i) odpovídá za včasné plnění závazků společenství vzniklých ze smluv a jiných závazků a povinností vůči třetím osobám a včasné uplatňování pohledávek společenství.

j) v souladu se zákonem, s těmito stanovami a s usneseními shromáždění činí právní úkony jménem společenství navenek ve věcech předmětu činnosti, zejména též uzavírá smlouvy,

k) zajišťuje kontrolu kvality dodávek, služeb a jiných plnění podle uzavřených smluv a činí vůči dodavatelům potřebná právní nebo jiná opatření k odstranění zjištěných nedostatků nebo k náhradě vzniklé škody,

l) jménem společenství vymáhá plnění povinností uložených členům společenství,

m) rozhoduje o svěření výkonu některých činností společenství třetí osobě na základě smluvního vztahu,

n) stanoví termíny úhrad mimořádných příspěvků či jiných plateb členů společenství, o nichž rozhodlo Shromáždění, nebo které vyplývají z právních předpisů či rozhodnutí a jiných právních aktů státních orgánů.

 

8) Členům Výboru náleží za jejich činnost odměna. Člen Výboru odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením své právní povinnosti. Odpovědnosti se člen Výboru zprostí, prokáže-li, že škodu nezavinil. Odpovědnosti se člen Výboru též zprostí tehdy, jestliže nesouhlasil s rozhodnutím Výboru, z jehož plnění vznikla společenství škoda, a nechal si svůj nesouhlas zaprotokolovat v zápise o jednání výboru, které přijalo předmětné rozhodnutí.

 

9) Člen Výboru je povinen předem oznámit konflikt zájmu, který ho vylučuje z rozhodování o projednávané věci. Takové prohlášení musí být zaprotokolováno v příslušném zápisu z jednání Výboru.

 

ČÁST ČTVRTÁ

 

ČLENOVÉ SPOLEČENSTVÍ

 

Čl. IX

 

Vznik členství, evidence členů společenství

 

  1. Členství ve společenství je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím či spoluvlastnictvím jednotky. Členy společenství se stávají fyzické a právnické osoby, které nabyly vlastnictví jednotek v domě, a to dnem vzniku společenství nebo dnem nabytí vlastnictví jednotky.

 

2) Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Člena, jehož členství vznikne za trvání společenství, zapíše Výbor do seznamu členů neprodleně poté, kdy mu bude oznámeno nabytí vlastnictví/spoluvlastnictví jednotky. Zápis v seznamu členů musí obsahovat jméno a příjmení člena, datum narození, místo trvalého pobytu a váha hlasu při hlasování na Shromáždění. Seznam členů společenství může být veden Výborem v elektronické formě.

 

Soubory ke stažení

Stanovy 2016.doc